Biuletyn Informacji Publicznej Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Trzciance
Telefon 67 216 32 87 Email sekretariat@zstrzcianka.pl WCAG
Dzień Ziemi 2022
Wydarzenia

Dzień Ziemi 2022

Już dziś wypada Dzień Ziemi. Dzień Ziemi jest światowym dniem ekologii. Postanowiono je  wprowadzić po katastrofie ekologicznej w Stanach Zjednoczonych z 1969 roku. Doszło wtedy do uszkodzenia platformy wiertniczej, co skutkowało wylaniem się tysięcy litrów ropy do oceanu. Skutkiem była śmierć wielu zwierząt oraz uszkodzenie ekosystemu na długie lata.

Wśród aktywistów znalazł się wówczas senator Gaylord Nelson, który w 1970 roku zaproponował, by Dzień Ziemi uczynić cyklicznym świętem nauki o planecie. Oficjalnie w kalendarzu świąt Dzień Ziemi pojawił się dopiero w 2009 roku. Wszystko dzięki Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 2010 roku Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.

Każda edycja ma narzucone hasło przewodnie. W tym roku hasło to „Inwestujmy w naszą planetę”.

Głównym celem tegorocznych obchodów jest nakłonienie firm, polityków oraz obywateli do zmian w różnych obszarach działalności. Proponuje się  kilkadziesiąt „drobnych” rozwiązań, takich jak zmiana diety, sprzątanie śmieci podczas aktywności poza domem, badanie śladu węglowego, korzystanie z toreb wielorazowego użytku czy unikanie korzystania z plastiku, które także przyczynić się mogą do poprawy ogólnej kondycji Ziemi.

Najważniejszym aspektem Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na sposoby dbania o planetę i tworzenie dalekosiężnych planów ratujących ekosystem.